‘Engelsiz Türkiye’ 2005 yılından itibarenÖzürlüler Dairesi Başkanlığı tarafından  uygulamada olan, özürlü vatandaşlarımız için uygulanan bir projedir. Özürlü vatandaşlarımızın sosyal devlet gereği alması gereken hizmetleri almasını sağlamayı ve halkımızda ‘özürlülük’ konusunda bir hassasiyet oluşturmayı amaçlar. Halkın özürlü vatandaşların çektiği sıkıntılara duyarlılık kazanması, onlara acımaya son verdiğimizde başlar. Özürlülerin de imkan eşitliğine ulaşmaya, okullara bizim kadar rahat gitmeye, otobüslere bizim kadar rahat binmeye hakları var. Yapılan hizmetleri ‘iyilik’ olarak değerlendirmemeli, sadece vergisini ödeyen vatandaşımıza eşit imkanlar sunuyoruz, sunmalıyız.

Nüfusumuzun /12,29 u özürlü vatandaşlarımızdan oluşuyor. Okul çağındaki özürlü vatandaşlarımız için farklı alanlarda eğitim veren okullarımız var:

    1. Görme Engelli İlköğretim Okulu
    2. İşitme Engelli İlköğretim Okulu
    3. Ortopedik Engelli İlköğretim Okulu
    4. Ortopedik Engelliler Meslek Lisesi
    5. Eğitilebilir Zihinsel Engelli İlköğretim Okulu
    6. İş Okulu
    7. İş Meslek Lisesi
    8. Zihinsel Engelliler Eğitim Uygulama Okulu
    9. Zihinsel Engelliler İş Eğitim Okulu
    10. Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi
    11. Kaynaştırma Okulları
    12. Uzun Süre Tedavi Görenler İçin Hastane Okulları
    13. Bilim Sanat Merkezleri

Okullar oldukça geniş bir yelpaze üstünde ama tabi ki yetersiz.Dezavantajlı bir gruptan bahsederken verilen hizmetlerin yeterli olduğundan bahsetmek mümkün değildir. Bununla beraber kamu kurum ve kuruluşlarında özürlü personel çalıştırma zorunluluğu, özürlü personel çalıştırmayan özel kuruluşlara aylık çalıştırması gereken özürlü personel başına 1600 lira ceza, İŞKUR’da öncelik gibi gayet güzel hizmetler de var. SHÇEK bünyesinde kurulan Evde Bakım Heyetleri ile evlerinde ziyaret edilen ve bir başkasına bağımlı olarak yaşadığı tespit edilen özürlü vatandaşlarımızın bakımını yüklenen kişiye maddi destek yapılmaktadır.

Sosyal devletin gerektirdikleri, yavaş yavaş, belki Avrupa Birliği baskısıyla, belki değil yapılmakta. Dilerim ki çok daha güzel günler ve refah seviyesi yüksek hayatlar bizlerin olsun. Engelleri kaldıralım, saçma salak rampaya benzeyen şeyler yapmayalım, otobüse binişi, okula girişi imkanlı hale getirelim, özürlü tüvaletlerini cinsiyete göre ayıralım… Dilekler uzar gider. Herkezin eşit hizmet görme hakkına saygı duyalım, duymayanları uyaralım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s