ANGARA, ANGARA, ANGARA; HEP SANA KOŞAR HER BAHTI KARA.

http://www.hossohbet.com/forum/komik/21846-yeni-baslayanlar-icin-ankara.html  adresinde bu yazıya rastladım. Rastladım da denemez. Arkadaşım rastlamış, bana önerdi. Bende aradım, buldum, okudum, beğendim. ‘Veni, vidi, vici’  ‘Geldim, gördüm, fethettim.’  😀  Ankara’da 4 sene geçirmiş, bu 4 sene boyunca Ankara’yı sevmediğini düşünmüş ama, fakat, lakin, mamafih Ankara’dan gidince burnunun direği sızlamış, haberlerde Kızılay meydanını görünce heycanlanmış biri olarak yazıyı pek beğenerek okudum. Yazar Violinsta’yı tebrik ederim. Daha fazla yorum yapmaya gerek yok. Yazı kendi kendine yetiyor, hatta bana da yetiyor.  🙂 Paylaşarım efendim.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN ANKARA

—–Ankara

madde 1. yeni baslayanlar için ankara astidir. soğuğun içine işlediği anda basını kaldırıp etrafta denizi aramaz isen kolay alışırsın.

madde 2: ankara da deniz yoktur. deniz kenarında bir kentte bir sekilde
bulunmuşsan denizi seviyorsan ankara yı kısa vadede sevemeyeceksin hiç kasma. yine de çeneni kapaankara iyi güzel de denizi yok abi bea kabilinden düşüncelerini kendine sakla bu muhabbetleri defalarca kez duymuş olan ankaralılar pek sevencen davranmazlar sıcak yaklaşmazlar. baygınlık verirsiniz. yapmayın etmeyin gözünüzü seveyim.

madde 3: ankara yı istanbul ile izmir ile kıyaslamaya kalkmayın bu da sevilmez hele izmir karşılaştırması tiksinti yaratır. yok kordon vardı yok çiğdem vardı bilmemne… gölbaşı nda denize dökerler adamı allahama..

madde 4: ankara da kış soğuk geçer. rüzgarı keser ayazı süründürür. kalın giyinin bere ve eldiven edinin; öğlen dışarı çıkıyorsanız ve geç
saatlerde dışarda bulunmanız gerekecekse havaya aldanmayın. coğrafya
dersinde karasal iklim için neler söylerdiniz onları hatırlayın. ya da en iyisi bir gece iliklerinize kadar üşüyün sonra gece-gündüz sıcaklığı arasındaki büyük farkı anlayın.

madde 5: çinçin mahallesi denilen yere gece gitmeyin. gündüz de gitmeyin. illa gidecem ben gezerim görürüm hoplarım zıplarım diyorsanız en fiyakalı en pahalı giysilerinizi giyin telefonunuzu boynunuza asın öle gidin.

madde 6: ankara da deniz yoktur. alışın..

madde 7: elektronik malzeme korsan cd falan arıyorsanız kızılay da vakit kaybetmeyin teknosa arayıp kazık yemeyin maltepe pazarı nı öğrenin. ben öğrenciyim abi sözünü motto bilin her alışverişte işe yarar.

madde 8: öğrenciyseniz kendi evinizde kalacaksanız bir şekilde itfaiye meydanına gidindibine kadar araştırın az parayla süper ev nasıl döşenir görün. ya da beni çağırın göstereyim.

madde 9: atakule de bir halt yok boşuna meraklanmayın çankaya ya
sırf atakule için tırmanmayýn. ha eğer ben illa bozkır manzarası görecem edecem diyip de gideceksenizhemen aşağıdaki botanik parkına da uğrayın.

madde 10: ankara da deniz yoktur. deniz aramayın.

madde 11: metro ya girin kaybolun ama alışveriş yapmayın.

madde 12: odtü bilkent hacettepe yahut başkent üniversitesi
öğrencisi iseniz araba almayın otobüs ve servisi tercih edin. eskişehir yolunun her sabah yaşadığı tıkanıkta tuzunuz bulunmasın. sizin yüzünüzden sınava geç kalmayayım. lütfen.

madde 13: banliyo trenleri güvenlidir çekinmeyin kullanın. sincanlı ezik
büzük gençlerle muhatap olmayın.

madde 14: kaybolursanız kimseye asla ve kat a yol sormayın.
sorduğunuz her yüz kişiden kırkı gitmemeniz gereken yönü otuzu bambaşka bir tarafı gösterir kalan otuz da bilmiyorum abi ben buraların
yabancısıyım der. karanfil sokak ta sağlık bakanlığı nerede diye sorarsınız adamı kocatepe camii ne çıkarırlar yapmadıkları şey değildir. harita edinin.

madde 15: odtü lü değilseniz odtü kampüsüne girmeniz alcatraz dan kaçmanız kadar meşakkatli bir meseledir bunu bilin. Israrcı iseniz risk
alın ve güvenpark tan kalkan odtü minibüslerinden birine binin kampüse girişte kimlik soran görevli minibüse girdiğinde kendinizden emin bir şekilde adamın gözlerine sen benim kim olduğumu biliyor musun bakışı atın. işe yarayabilir. (ne yaparsanız yapın gerekirse ormana dalın girin ama kimlik diye topkek ambalajı kupa sekizlisi göstermeyin)

madde 16: ankara da deniz yok. yok ulan işte yok

madde 17: ulus pek sevilen bir yer değildir. eski meclis binasının burada bulunması ulus u güzel kılmaz. zamanla göreceksiniz ki ulus u hiçbir şey güzel kılmaz kılamaz; olabilemez. ulus tan ve arka sokaklarından uzak durun.

madde 18: en popüler buluşma mekanları olan kızılay gima yı ve dost kitabevini ni öğrenin.

madde 19: tunalı hilmi caddesi demeyin. ankaralılar -muhtemelen
hilmi nin güzel bir isim olmadığını düşünüyor olduklarından direkman tunalı derler. siz de tunalı diyin.

madde 20: ankaragücü taraftarı çirkef ve kalabalık gençlerbirliği taraftarı az sayıda ve enteldir. kalabalık bir ankaragücü taraftar grubu görürseniz sakının. laf atarlarsa karşılık vermeyin. tek kişi bile olsa iki dakika içersinde sürüyle adam toplayıp peşinizden koşturabilir.büyükşehir belediyespor un taraftarı yoktur olduğunu iddia eden olursa gülün geçin. nanik yapın.

madde 21: “boş yere ağlama kalbini bağlama ankara kızlarına” şarkısını öğrenin sık sık söyleyin.

madde 22: ankara da en güzel mevsim sonbahardır. tadını çıkarın.

madde 23: trafikte taş düşemez ama milletvekili çıkabilir. kırmızı ışıkta sizi bekletebilir. hazırlıklı olun.

madde 24: gazi üniversitesi nin iibf dışındaki bir fakültesine gidecekseniz temkinli olun eli tespihli takım elbiseli tiplerle saçınız sakalınız küpeniz üzerine bir konuşma yapmaya hazır olun. adamlarla papaz olmayın.

madde 25: gece ondan on birden sonra sokaklarda kimseciklerin
kalmaması normaldir kimyasal bomba neyin atılmamış insanlar
sığınağa kaçarcasına bir anda ortalıktan kaybolmamışlardır olağan bir durumdur bu. sakin olun panik yapmayın.

madde 26: cadde ortasında düğün dernek görürsen şaşırmayın bilmediğiniz ankara havalarında da oynamayın.

madde 27.nerde olursanız olun aşağıya doğru indiğinizde kızılaya çıkarsınız. Pek çok yere yürüyerek gidebilirsiniz kaybolmak gibi bir şansınız yokturbunu unutmayın. “aha nerdeyim lan ben?”dediğinizde ulustasınızdır panik yapmaya gerek yok bentderesine doğru gitmediğinizden emin olduktan sonra hızla metroya ulaşabilirsiniz müzelerin biraz aşağısındadır. büyük tiyatroyu sorupentel görünümüne girmeyin itfaiyeciler çarsısını sorun kimse sizi kandırmasın. samanpazarı da olabilir. ulus dışınnda ankarada hiçbir yerde absürd bir durumla karşılaşmazsınızz.

madde 28. Etrafınızda gözünüzü nereye çevirdiyseniz bir robocopa çarptıysa kızılaydasınız demektir.eylem yapılacak anlamındadır bu. korkmayın.yine bir avuç eylemci için 4 otobüs robocop çevik kuvvet inmiştir. bu kadar polisi nereye göndersin kardeşim bu devlet?! mantığıyla öyle bakınır dururlar o polisler.

madde 29. ssk işhanı ve sakarya alkol mekanlarıdır. en berrbat birahenlerden tutun meyhane ve club ortamlarının hepsi vardır oralarda.

madde 30. ankarada güz bambaşkadır. özellikle kalabalığı seviyorsanız yüksel caddesinde; tenhalığı seviyorsanız bahçeli 7. cadde hariç her caddesinde ve tandoğanın ara sokaklarında turlarsanız bir aylığına bu şehri sevebilirsiniz belki. onun dışında bürokrasi hemen her zman kendisini hissettirir de bir tek sakarya caddesine uğramaz gibi gelir bana.

madde 31. ankara melankoliktir ekim güzeldir.

madde 32. ankaraya geldik laila ya gidelim diye gazlara geldiyseniz 1 şişe
viski için 300 milyon bir bira için 20 milyon gibi fiyatlara hazırlıklı olun.
armada ile migros alışveriş merkezi eşittir ama migros alışveriş merkezi biraz daha eşittir. (bkz: mudo)

madde 33. metroya binerken her zaman ve her zaman mutlaka inenlere yol verin. inen ve binenlerin toplu çemkirmelerine maruz kalmayın. metro ve ankaray ı karıştırmayın. ikisi de kızılay da kesişir; ankaray aşti ye gider metro ise akköprü ve batıkent tarafına.

madde 34. kar-buz çok olur lütfen dikkatli adımlarla yürüyün.

madde 35. ankaradaki yürüyen merdiven adabında acelesi olmayan vatandaş sağda dursun diye bir kural yoktur. yürüyen merdivene binecekseniz yürümeyin durun zira merdiven zaten sizin için yürümektedir.

madde 36. kavaklıdere ayrancı mevkilerine belediye otobüslerine bindiğinizde fark edeceksiniz ki otobüsün yaş ortalaması 65-70 civarlarındadır.korkmayın takım elbiselerle otobüse binmenize gerek yok herkes öyle biniyor diye.

madde 37. genelkurmay önünde ayakkabınızı bağlamak üzere durmayın.
makinalı tüfek doğrultuyorlar.

madde 38. -“hocam”a alışın bu lafı duyunca kendinizi hoca gibi hissetmeyin.bir ankara klasiğidir özellikle üniversite kampüslerinde güvenlik görevlileri öğrencilere taksi şoförleri güvenliğe büfeciler büfecilere kısaca herkes herkese hocam der. ayrıca taksi şoförü üniversiteli olduğunuzu anladığı anda hocam diye hitap eder size. hoca değilsiniz ankaralısınız.

madde 39. radyo odtü çok hoş bir kanaldır. frekansı 103.1 dir. haftaiçi sabahları modern sabahlar olur güzeldir.

madde 40. harikalar diyarı zart zurt gölü ankaranın tarihi yerleri değildir.
aldanmayn.

madde 41 .bahçeliye giderkenki yolun ortasındaki gökkuşağı adlı yapının ne ayak olduğunu sormayın boşuna. bilene rastlamadım.

madde 42. kızılaydaki yapı kredi binasındaki leyleklerin niye birinin yan yan diğerinin de kanatlarını farklı frekanslarda çırparak uçtuğu üzerine kafa yormayın. biz yorduk yararını görmedik.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s