GAMER…

GAMER; OYUNLAR, OYUNCULAR VE KUKLA USTALARI

Film hakkında söyleyecek, yazacak çok şey var. Video oyunlarını sevenler için bambaşka bir tadı olacağına eminim. Ben Filmin ilk müziği (Sweet Dreams- kişiyi kendine getirme ve dikkati filme çekme özelliğine sahip)  ve yukarıda videosu bulunan Sinatra parçasına bayıldım. Müzikler oldukları yerde gayet lezzetliler. Müziklerinin dışında filmin oyuncuları da güçlü. En ön plana tabiki Gerard BUTLER çıkıyor. Bu garip adam aslında avukat olup, oyunculuk için mesleğini bırakmış,sanat için soyunmuş bir adam. İlk filmini hatırlamıyorum ama hiç bir filmi kötü değil dersem yalnış olmaz sanırım. Çoğu filmini izledim, romantik komedi, dram, gerilim, hepsinin altından kalkabilen ama özellikle romantik komediye çok yakışan bir hali-tavrı ve tipi var. GAMER filminde ise oldukça başarılı. Filmden zaten yüksek bir oyunculuk beklenmediğinden, görsel olarak tatmin edici, konusu ile ilgi çekici, eleştirileri ile hedefi tam göbeğinden vuran Gamer, beni Aydın-antalya seyahatim sırasında oldukça meşgul etti, mide bulantımı unutturdu ve uykumu kaçırdı. Filmi ikinci kere izliyor olmamı da işin içine katarsak parlak bir eleştiri elde edilebilir.

Geleleim konuya. Zamanın birinde, uzak uzak bir ülkede video oyunları gerçek kişiler tarafındancanlandırılmaya başlar. Bu oyunlar sosyal ilişki içerikli iken strateji ve savaş oyunlarına doğru yön değiştirir. Hakkında idam cezası verilmiş mahkumların bu oyunların oyuncuları olmalarına ve eğer 30 çarpışma ardında canlı kalırsa salıverilmesine karar verilir. Mahkumların beyinlerine yenihücreler eklelerler. Bu hücreler sayesinde mahkumlar, para ödeyen oyunculartarafından kontrol edilmektedir. Çarpıma süresince mahkum kararları kendi veremez; kukladanbaşka bir şey değildir.

Esas adamımız askeri birlikte iken gönüllü olarak beyne nakledilen hücre çalışmasına katılmış, üzerinde bazı deneyler yapılmış ve çok şey bildiği için tuzağa düşürülerek idam cezası almış biridir. Yetkililer adamın ölmesini istedikleri için oyuna dahil olmasını sağlar. Bilmedikleri bir şey vardır, her filmde bir yağız delikanlı olmalıdır. Bu filmin yağız delikanlısı da Gerard’dır.

Kendisi çarpışmalarla boğuşurken, eşi parasızlıktan sosyal ilişki içerikli oyunda oyuncu olmuştur. Karısını bu hayattan çekip almalı, kızını çocuk koruma sisteminden kurtarmalıdır. Bütün bu saydıklarım tabi ki olacaktır. 🙂 Filmin başka türlü tadı çıkmaz zaten.  🙂

Filmi benim için çekici kılan yönlerinden biri Mivheal HALL ve Milo’yu filme dahil etmiş olmaları. Sevilmeyen sevgili seri katilimizin bu kadar başarılı olacağını düşünmezdim açıkçası.Oyunculuk dışında dans yeteneklerine de şahit oluyoruz. Milo’ya gelince, onu latexler içinde görmek hoş olmasa da, doğal olmayan kahkahaları, boş yüz ifadesi ile karaterin gerektirdiği duruşu sergildiğine inanıyorum. Bu adamında baş rol oynadığı filmler göreceğiz inşallah.

Demem o ki, Gamer Video oyunları ile ilgilenenler için güzel bir film, ilgilenmeyenler için ise ilgi çekici bir film. Bu filmi izleyipte, izlerken sıkıldığını söyleyecek kişi sayısının bir elin parmağını geçmeyeceğini düşünüyorum. İzleyin, izletin…

Darwin, sen bu teoriyi, insanlık aptal kutusu önünde iki büklüm olsun diye mi düşündün?  🙂

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s