ALİCE HARİKALAR DİYARINDA SENDROMU

EVET, İTİRAF ET. BAŞLIĞI OKUDUĞUNDA AKLINA İLK GELEN SECRET GARDEN! 🙂

Yazmışım şekerim, daha önce yazmışım. 🙂 Gene de, bir kez daha, farklı bir açıdan… Hadi bakalım. 🙂 Diziyi izleyeli oldu baya. Tekrar izlememi isteseler sorun çıkarmam. :)Aynen bu cümleyi kurmuşum değerlendirme olarak, tekrar izledim ve pek çok hoşuma gitti 🙂 Dizi beni aynı sıklıkla güldürebildi ve hüzünlendirebildi.  Gelelim başlığımıza. Dizide, malum, Alice Harikalar Diyarında’ya ve Küçük Deniz Kızı’na fazlasıyla yer ayrılmış. Diziyi tekrar izlerken bir cümle ile kalbimden vuruldum. 🙂

Alice in Wonderland syndrome, this is a mental illness. It is like looking through the wrong end of a pair of binoculars. It is as if you’re living in a fantasy world of fable. I am sure that I have this syndrome. If it’s not it, then why the heck does my every moment with the ordinary girl, feel like a fable?  Diyorki, Alice Harikalar Sendromu, bu bir zihinsel hastalık.  Dürbünün ters tarafından bakmak gibi. Fabılın fantazi dünyasında yaşıyormuşsun gibi. Bu sendroma sahip olduğuma eminim. Eğer öyle değilse, ne demeye bu sıradan kadınla geçirdiğim her an bir fabıl gibi? 

Cümle yürekleri ısıtır. 🙂 🙂 Tekrar okudum cümleyi ve içimden şu cümleler geçti ‘ Yok, olamaz, bu cümleler dizesi gerçek olamaz.’ 🙂

Dizide bir de çiftimizin ister esas oğlanın hayallerinde, isterse gerçek hayatta yürürken ayaklarının birbirlerine uymasına ve yürüyüş ritimlerinin uygunluğuna bayıldım. 🙂

Secret Garden, yazılsa koskoca bir yazı dizisi olur ama şimdi tek derdim sendrom. Takıldım kaldım yahu. Adamın vedalaşmalarına, dan dan konuşmalarına ve aşk mektubuna çok fena takıldım kaldım. Biraz Alice Harikalar Diyarı Sendromunu araştırdım, oralara-buralara bakarken şöyle bir liste çıktı karşıma. Dünyanın en garip on hastalığı. Alice Harikalar Diyarında Sendromu hakkaten varmış ve daha da garip hastalıklar varmış. 😦

1- Fil Hastalığı (Elefantiyaz): Kabaca Genişleyen Uzuvlar

Elefantiyaz olarakta bilinen Lenfatik filaryaz, en çok kabaca genişlemiş yada şişmiş ayaklar ve kollara sahip dramatik insan fotoğraflarından bilinir. Bu hastalığa Wuchereria bancrofti, Brugia malayi ve B. Timori gibi tümü sivrisinekler tarafından taşınan parazitik kurtlar neden olur. Lenfatik filaryaz dünya çapında halen 120 milyon insanı etkiliyor ve bunların 40 milyonu bu hastalığın ciddi boyutundadır. Enfeksiyonlu dişi bir sivrisinek bir insanı ısırdığında, mikrofilarya denen kurt larvalarını kana enjekte edebilir. Mikrofilarya tekrar tekrar ürer ve uzun yıllar boyu yaşayabileceği kan dolaşım yoluna yayılır. Sık görülen hastalık belirtileri enfeksiyon sonrası yıllara kadar gözükmez. Parazitler kan damarlarına yerleştiği gibi sirkülasyonu kısıtlayabilir ve çevresindeki dokularda kanın birikmesine neden olabilir. Enfeksiyonun en genel görülen belirtileri aşırı derecede büyümüş kollar, bacaklar, genitalya ve göğüslerdir.

2- Nanizm (Progeria): 80 Yaşındaki Çocuk

Nanizme bir çocuğun genetik şifresindeki ufacık, basit bir kusur neden olabilir ama bu onu mahfeder ve hayatını değiştiren sonuçlara yol açar. Ortalama olarak, bu hastalıkla doğan bir çocuk 13 yaşında ölmüş olacaktır. Vücutları normal yaşlanma sürecine göre daha hızlı yaşlandığı görüldüğü gibi genelde erken saç dökülmesi, kalp hastalığı, incelen kemikler ve artritisi içeren fiziksel belirtiler geliştirirler. Nanizm gayet nadir bir hastalıktır. Dünyada sadece bu hastalığa sahip yaşayan 48 insan bulunmaktadır. Bunun yanında, 5 çocuğu bu hastalığa sahip bir aile vardır.

3– Kurtadam Sendromu: Kurt İnsanlar

2 yaşındaki Abys DeJesus’ ın yüzünde koyu kıllar çıktığında, doktor durumunun Kurtadam Sendromu olarak bilinen şey olduğunu söylemişti. Bu hastalığa kurtadam sendromu denir çünkü hasta olan kişiler keskin dişler ve pençeler dışında kurtadama benzerler. Meksika’da, büyük bir ailenin erkeklerinin yüzleri ve vücutlarının üst kısımları kıllarla kaplıdır. 2 kardeşe X-Files da yer almaları için teklif götürülmüş ama reddetmişlerdir

4- Mavi Ten Düzensizliği: Mavi insanlar

Mavi insanlar olarak bilenen büyük bir aile 1960 lara kadar Kentucky’de Troublesome deresi çevresindeki tepelerde yaşamışlardır. Onlar mavi fügetlerdi. Çoğu 80 yaşını geçmiş ve mavi ten dışında ciddi bir hastalık geçirmemiştir. Bu özellik nesilden nesile aktarılmıştır. Bu durumdaki insanlar mavi, erik moru, çivit mavisi yada hemen hemen mora yakın tene sahiptirler

5– Pika: Yemek Olmayan Maddeleri Yeme Dürtüsü

Pika tanısı konulan insanların toprak, kağıt, yapıştırıcı ve kil gibi yiyilemiyecek maddeleri yemeye inanılmaz dürtüleri vardır. Bunun mineral eksiklikle ilişkili olduğuna inanılmasına rağmen, sağlık uzmanları gerçek bir neden ve çözüm bulamamışlardır.

6 – Vampir Hastalığı: güneşten acı çekmek

Dışarda güneşten korunmak içim büyük mesafeler gidecek insanlar vardır. Eğer güneşe yakalanırlarsa vücutları kabarır. Bazıları güneş tenlerine değer değmez acı çekip kabarmaya başlar. Tamam, tam olarak vampir değillerdir. Kan içip tabutlarda yaşamazlar fakat vampir benzeri belirtilere sahip nadir bir hastalıkları olduğu için acı çekerler.

7- Alice Harikalar Diyarında Sendromu: Zaman, Boşluk ve Vücut İmajı Çarpıklaşır.

Alice harikalar diyarında sendromu (AIWS), ya da mikropsi, insanın görsel algısını etkileyen sinirsel bir şaşırtmacadır. Bu kişiler insanları, beden uzuvlarını, hayvanları ve hayvan olmayan nesneleri gerçekten oldukça küçük algılarlar. Genel olarak uzakta görülen bir nesne aynı zamanda yakında da algılanabilir. Mesela, köpek gibi bir ev hayvanı bir fare ebatında görülebilir ya da normal bir araba ölçeğe çekilmiş gibi görülebilir. Bu durum bizi başka bir isme yönlendirir. Lilliput görüşü ya da Lilliput halüsinasyonları, Jonathan Swift’in Gulliver’in Maceralarındaki küçük insanlardan adını almıştır. Bu durum sadece algı terimlerindedir; gözün mekaniği etkilenmez, sadece gözden geçirilen bilgilerin beyindeki yorumu etkilenir.

8- Blaschko Çizgileri: Tüm Vücuttaki İlginç Çizgiler

Blaschko çizgileri oldukça nadirdir ve ilk olarak 1901 de Alman dermatolojist Alfred Blaschko tarafından sunulan açıklanamaz bir insan anatomisi fenomenidir. Ne belirli bir hastalık ne de bir hastalağın tahmin edilebilen bir belirtisidir. Blaschko çizgileri insan DNA’sına inşa edilen görülebilen bir desendir. Birçok aktarılan ve elde edilen ten ya da mukoza hastalığı kendilerini, şeritlerinin görsel görünümünü yaratan desenlere göre izah ederler. Şeritlerin nedeninin mosayizimin sonucu olduğu düşünülür ki; sinirsel, kassal ve lenfatik sistemleri karşılamazlar. Onları daha belirli hale getiren şey hastadan, hastaya benzer yakınlıkta uyuşmalaradır, genellikle omurga etrafında V şeklinde göğüs, karın ve yan taraflar etrafında S şeklinde form alır.

9– Yürüyen Ceset Sendromu: Ölü Olduklarına İnananlar

Bu bir akli depresyon ve intihar eğilimleri sendromudur, öyleki bu durumda hasta herşeyini kaybetmiş olmaktan şikayet eder; tutkularını, vücuduun bir kısmını yada tamamını, genellikle öldüğünü ve yürüyen bir ceset olduğunu düşünür. Bu hayal genellikle hastanın kendi çürümüş etlerinin kokusunu alması ve teninde kurtların gezindiğini iddia etme derecesine kadar uzar. Sonraki fenomen kronik bir şekilde insanları uykudan mahrum eden yada amfetamin/kokayin psikoz acısı veren tekrar layan bir deneyimdir. Çelişkili olarak, ölü olmak sık sık ölümsüz olma ulusuna hasta verir.

10- Sıçrayan Fransız Düzensizliği: Garip Refleksler

Ana karakteristiği hastaların beklenmeyen bir gürültü yada görüntüyle fazlaca irkilmeleridir. Arkanızdan biri gizlice yaklaştığındaki tikleme gibi değildir. Bu düzensizliğe sahip hastalar kollarını şiddetle sallarlar bağırıp aynı kelimeri tekrar ederler. İlk olarak Fransız-Kanada orjinli Maine oduncularında belirlenmiştir, garip refleksler dünyanın diğer kısımlarındada belirtilmiştir.
alıntıdır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s